Latviešu animācijas filmiņas mūsu izglītības iestādē

 

Priecājamies ziņot, ka no janvāra līdz maijam mūsu iestāde sadarbosies ar  Latvijas Kinematogrāfistu savienību!    LKS  piedāvā izglītojamiem  bez maksas skatīties latviešu animācijas filmiņas mūsu izglītības iestādē.

Latvijas Kinematogrāfistu savienības projekts „Kino visiem un visur Latvijā” darbojas kopš 2010. gada un nodrošina gan galvaspilsētas, gan reģionālajām kultūras un izglītības iestādēm  jaunu un senāk uzņemtu latviešu filmu izplatīšanas un kinolektoriju ciklu nepārtraukti visa gada garumā.

Reģionālās kultūras iestādes (mūsu projekta akcents līdz šim bija uz reģionālo izplatīšanu)  ir novērtējušas  un atbalsta mūsu projektu, iesaka sadarbību ar LKS viena otrai un aizvien vairāk sāk pašas interesēties par iespēju izrādīt latviešu filmas.

Kopš 2016. gada esam uzsākuši filmu izplatīšanu arī Rīgā, pārsvarā sadarbībā ar izglītības un sociālajām iestādēm un muzejiem.

Latvijas filmu izplatīšana reģionos notiek, pateicoties ilglaicīgam Valsts Kultūrkapitāla fonda un Nacionāla Kino centra finansiālajam atbalstam.

Kontakti: Ieva Pitruka, LKS projekta “Kino visiem un visur Latvijā” vadītāja,
e-pasts: ieva.pitruka@inbox.lv, tel. 26358150

Seko līdzi projekta aktualitātēm KVVL Facebook lapā:  https://www.facebook.com/KinoVisiemunVisurLatvija/

 

KINO VISIEM UN VISUR LATVIJĀ ANIMĀCIJAS FILMU PROGRAMMA 01.-05.2022.

KORRIDA Rež. Jānis Cimmermanis Filmu studija: Animācijas Brigāde Gads: 2012 Garums: 5 min Kategorija: Animācijas filma Spānijas galvaspilsētas Madrides galvenajā arēnā noris buļļu cīņas. Tomēr šoreiz Toreadoram neveicas pārāk labi un viņam nākas glābties no Buļļa bēgot. Paglābies no saniknotā zvēra kokā, Toreadors izmanto mobilo telefonu, lai sauktu pēc palīdzības. Zvanu saņem “Avārijas Brigādes” vīri. Tas ir viņu pirmais izsaukums darbam Eiropā. Sakāpuši savā jaunajā, dzeltenajā lidmašīnā, trīs brašie vīri nekavējoties dodas glābšanas misijā…

LONDONAS BRĪVDIENAS Rež. Jānis Cimmermanis Filmu studija: Animācijas Brigāde Gads: 2019 Garums: 11 min Kategorija: Animācijas filma “Avārijas brigādes” vīri beidzot ir tikuši atvaļinājumā un savā dzeltenajā kuģītī dodas izbraucienā pa Lamanšu . Iezvanās satelītu telefons – ir saplīsis Londonas slavenais torņa pulkstenis “Lielais Bens” un “Avārijas brigāde” dodas to salabot. Pienāk rīts un” Lielais Bens” atkal tikšķ! Tomēr, kad pienāk laiks zvanīšanai, “Avārijas brigādes” atrastais risinājums nopietni pārsteidz Anglijas karalieni. TORNIS Rež. Jānis Cimmermanis Filmu studija: Animācijas Brigāde Gads: 2014 Garums: 8 min Kategorija: Animācijas filma Japāņu tūristu grupa ir ieradusies Itālijas pilsētā Pizā lai apskatītu turienes slaveno šķībo torni. Šoreiz viņiem ir pievienojies arī Pensionārs no Latvijas. Apskates laikā tornis sāk biedējoši krakšķēt un tūristi metas to turēt. Viņu pūles nonāk pasaules televīziju ziņā, kuras ierauga arī „Avārijas brigādes” vīri un dodas glābt gan torni, gan tūristu no Latvijas. Darbu viņi paveic, taču labāk no tā nekļūst, drīzāk otrādi…

VĀSA Rež. Jānis Cimmermanis Filmu studija: Animācijas Brigāde Gads: 2013 Garums: 13 min Kategorija: Animācijas filma Zviedrijā, lieliskā muzejā, glabājas no jūras izceltais burinieks „Vāsa”, kas kādreiz nogrima savā pirmajā jūras braucienā. Kādu dienu muzeja darbinieki pamana kuģa korpusā vienu žurku un uzsāk darbus, lai šo grauzēju noķertu un neļautu tam bojāt izcilo muzeja eksponātu, taču izrādās, ka žurka nav viena. Patiesībā to ir neparasti daudz. Visi muzeja darbinieku mēģinājumi atbrīvoties no grauzējiem nevaiņagojas ar panākumiem. Arī pieaicinātais runcis nelīdz, jo šis Zviedrijā augušais dzīvnieks ir pārāk maigs. Nākas meklēt īpašu palīdzību un izsaukt „Avārijas Brigādi”!…

GRIEĶIJAS DĀRGUMI Rež. Jānis Cimmermanis Filmu studija: Animācijas Brigāde Gads: 2020 Garums: 11 min Kategorija: Animācijas filma Pensionārs ir nonācis Grieķijā, Halkidiki. Makšķerēdams no laivas viņš izvelk senu amforu, taču tās apakšdaļa noplīst un iekrīt atpakaļ jūrā. Vecais vīrs izsauc palīgā “Avārijas brigādi”. Trīs vīri ierodas ar savu kuģīti un, uzvilkuši akvalangus, dodas dzelmē pazudušās mantas meklējumos. Tur atrodas dažādi antīki priekšmeti un arī kāda smaga lāde. Kad tā tiek izcelta, ierodas ieinteresēti Grieķijas krasta policisti. Pēdīgi “Avārijas brigāde” jūras dzelmē atrod kādu apaļu plāksni ar virspusē iestiprinātu gredzenu. Kad to beidzot izdodas pacelt, notiek negaidītas lietas un atklājas necerēti brīnumi..

PARĪZES NOSLĒPUMI Rež. Jānis Cimmermanis Filmu studija: Animācijas Brigāde Gads: 2018 Garums: 8 min Kategorija: Animācijas filma Eifeļa torņa sargam būdiņā nodziest lampa. To neizdodas salabot ar saviem spēkiem. Nākas zvanīt “Avārijas Brigādei”. Trīs vīri ierodas savā dzeltenajā lidmašīnā un sāk glābšanas darbus. Iesākumā veicas labi, bet tad gaisma negaidīti izbeidzas visā Parīzē, un no aptumšotā Luvras muzeja pazūd Monas Līzas portrets. Tomēr viss beidzas jauki, ja neskaita iztrūkumu Luvras muzejā.

TĀLAVAS TAURĒTĀJS Rež. Ansis Bērziņš Filmu studija: Dauka Gads: 1988 Garums: 10 min Kategorija: Animācijas filma Filmas romantisko balādisko skanējumu nosaka tās pirmavots- tautas teika par Tālavas taurētāju. Darba pamatideja apliecina tos ētiskos ideālus, kas uztur spēkā tautas gara vienotību un neatkarību un vienlaikus arī brīdina par nodevības iedīgļiem, kas kritiskos pārbaudījumu brīžos var tautu pazudināt. Filmu ieteicams demonstrēt literatūras stundās. Ieteicamās pārrunu tēmas: Rūdolfs Blaumaņa “Tālavas taurētēja”ekranizācija, mākslinieciskie izteiksmes līdzekļi, kas ir varonība agrāk un mūsdienās.

ZELTA ZIRGS Rež. Reinis Kalnaellis Filmu studija: Rija Gads: 2014 Garums: 77 min Kategorija: Animācijas filma Melnā māte cenšas sagrābt varu pār pasauli, krājot asaras no visiem, kas raud par nelaimēm un aizgājējiem. Viņa gribētu nogalēt Princesi, jo tad raudātu visa karaļvalsts un Melnā māte iegūtu absolūtu varu. Nejaukajai raganai izdodas ieslēgt Princesi stikla zārkā, taču Baltais tēvs stājas viņai ceļā un rada stāvu ledus kalnu, kura galā Princesei nu jāguļ septiņi gadi un septiņas dienas; tikmēr drosminieki var mēģināt Princesi izglābt. Antiņš un viņa brāļi arī dodas palīgā. Latvijas Tautas dzejnieka Raiņa lugas motīvos balstīts senu arhetipu stāsts – divi gudrie brāļi un trešais muļķītis, tēva novēlējums, ļauno un labo spēku pretstāvēšana, daiļā princese, viņas tēvs karalis un kaimiņu princis ar ne visai labiem nolūkiem. Un trīs mēģinājumi, trīs brieduma pakāpes, kas nepieciešamas mērķa sasniegšanai. Filma domāta demonstrēšanai literatūras stundās saskaņā ar mācību vielu. Ieteicamās tēmas: Jāņa Raiņa lugas un filmas salīdzinājums, varonības simbols latviešu kultūrā, šaubu ceļš līdz pašizaugsmei.

LAIMES LĀCIS Rež. Roze Stiebra Filmu studija: Telefilma-Riga Gads: 1985 Garums: 10 min Kategorija: Animācijas filma Pazīstamā Andreja Upīša stāsta ”Sūnu ciema zēni” un satīrisko fabulu parafrāze animācijā. Muzikāla filma. Filma piemērota demonstrēšanai literatūras stundās. Ieteicamās tēmas pārrunām: vai visas problēmas atrisinās brīnumdaris, slinkuma negatīvā ietekme.

KALADO Rež. Roze Stiebra Filmu studija: Dauka Gads: 1996 Garums: 2 min Kategorija: Animācijas filma Jautrs un aizrautīgs stāsts par Ziemassvētkiem, kas lēni nāk un ātri aiziet, atstājot aiz sevis prieka pilnu noskaņojumu jauno meitu sirdīs un prātos.

ĶEKATDANCIS Rež. Roze Stiebra Filmu studija: Dauka Gads: 1996 Garums: 2 min Kategorija: Animācijas filma Ļinkatu, ļekatu – Pilna māja ķekatu! SKUMJĀ GOVS Rež. Roze Stiebra Filmu studija: Dauka Gads: 1996 Garums: 2 min Kategorija: Animācijas filma Pēc Māra Čaklā dzejoļa “Skumjā govs” motīviem.

PIRMS AIZMIEG ŪDEŅI VISI Rež. Roze Stiebra Filmu studija: Dauka Gads: 2004 Garums: 2 min Kategorija: Animācijas filma Dzejnieka Māra Čaklā dzejolis – šūpuļdziesma maziem bērniem. Saule riet, vēji norimst, zāle aizmieg, ūdeņi apklust, katrs mazais dzīvnieciņš ieritinās savā midziņā un sapņu laiviņā. Veltījums dzejnieka piemiņai.

VISI KAKTI NORASOJA Rež. Roze Stiebra Filmu studija: Dauka Gads: 2002 Garums: 3 min Kategorija: Animācijas filma Ziemas saulgriežu noskaņojuma iespaidā raisās stāsts par vientuļu būtņu tuvošanos svētku burzmā, ugunskura liesmu un mēness noslēpumainajā gaismā. Krīt sniegs, visi dejo un katrs atrod sev pāri. Ir taču Ziemassvētku laiks!

GULBJU JAUNAVA Rež. Kārlis Vītols Filmu studija: Air productions Gads: 2020 Garums: 15 min Kategorija: Animācijas filma Kad Gulbju jaunava iemīlas Malkas cirtējā, viņai sava pasaule jāpamet uz visiem laikiem. Pēc Kārļa Skalbes pasakas motīviem uzņemtā filma stāsta par jaunas sievietes izvēli starp savu brīvību un mīlošas mammas un sievas dzīvi. Karstā vasaras dienā trīs gulbji nolaižas ezerā, nomet savas spalvas un pārvēršas par jaunām meitenēm. Tās slepeni vēro kāds malkas cirtējs. Viņš noslēpj jaunākās apģērbu. Iznākušas no ezera, vecākās māsas apģērbjas un aizlido. Jaunākā māsa paliek, viņa iemīlas maksas cirtējā un dodas tam līdzi uz mājām. Abi apprecas un viņiem piedzimst bērns. Vai jaunās sievietes mīlestība būs pietiekami spēcīga, lai uzturētu viņus visus trīs vai arī viņa pakļausies vēlmei aizlidot, kad atkal atradīs spārnus. Filma piemērota demonstrēšanai literatūras un sociālās audzināšanas stundās. Ietecamās pārrunu tēmas: Kārļa Skalbes pasakas, vīrieša un sieviets loma un attiecības ģimenē.

SPĒLĒJU, DANCOJU! Rež. Roze Stiebra Filmu studija: Dauka Gads: 2007 Garums: 33 min Kategorija: Animācijas filma Simboliska mīlestības mistērija animācijā, cauri muzikālajai spēlei vijas stāsts pēc Raiņa lugas motīviem; to var dēvēt arī par latvisko versiju sengrieķu mītam par Orfeju pazemes valstībā. Leldes un Zemgus kāzās ierodas pazemes valdnieks Kungs un paņem Leldi sev līdzi. Glābt meiteni dodas Tots – kāzās nejauši ieklīdis spēlmanis, kuram ir tikai dziesmas spēks un droša dūša. Filmas pamatā ir etnofolka grupas Iļģi muzikāla kompozīcija pēc Raiņa lugas Spēlēju, dancoju motīviem, aktīvs temporitms un videoklipu montāžas stilistika. Mākslinieces Helēnas Heinrihsones žilbinoši spilgtie tēli un kontrastējošā vide ir kā koši uzplaucis eksotisks zieds Latvijas animācijas pārsvarā visai pieklusinātajā krāsu gammā. Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps – balva par labāko animācijas mākslinieka darbu.

VECTĒVA MEDUS Rež. Vladimirs Leščovs Filmu studija: Konstfack University, College of Arts, Crafts and Design Gads: 2002 Garums: 5 min Kategorija: Animācijas filma Vientuļš vecītis dzīvo laukos un kopj savas bites. Poētiski smeldzīga filma par vientulību.

KĀ ES BRAUCU ZIEMEĻMEITAS LŪKOTIES Rež. Roze Stiebra Filmu studija: Telefilma-Rīga Gads: 1980 Garums: 10 min Kategorija: Animācijas filma Jauns varonis dodas jūrā, nezināmas tāles meklējumos, un viņa mazo laiviņu svaida bangas un vēji. Pie Ziemeļzemes vārtiem viņš nobīstas no ledus milžiem un nolemj braukt ar līkumu, no otras puses, taču tā vietā caur biezu miglu nokļūst kuģu kapsētā. Viņš pamet savu kuģi un izglābjas “Miera un Pieticības malā” jeb “Trekno Cūku zemē”, kur viņu sagaida Labsirdīgais, teikdams “Dzīve te būs laba. Skaties, kādi te visi apvēlušies. Es viņiem visiem esmu palīdzējis. Es mīlu jaunus cilvēkus, man patīk, ka viņi tiek uz priekšu.” Tomēr pretēji šīs zemes iedzīvotājiem, jaunieša skumjas un ilgas pēc kaut kā vairāk tikai pieaug… Filma ir veidota pēc Kārļa Skalbes 1904. gadā rakstītas pasakas.

 

 

 

Skip to content