Bērnu mentālās veselības nedēļa ”Runā ar mani” no 3.-9. martam

Bērnu mentālās veselības nedēļa ”Runā ar mani” no 3.-9. martam

 

Bērnu mentālās veselības nedēļa ”Runā ar mani” no 3.-9. martam tiešsaistē izglītos vecākus un atbalsta personas par bērnu mentālo veselību, kā arī informēs par resursiem, kur rast palīdzību Latvijā. Uz izglītojošām sarunām un lekcijām par bērnu mentālo veselību tiks aicināti ārsti, zinātnieki, klīniskie psihologi, psihoterapijas speciālisti un citi eksperti.

Sarunu tēmas un laikus skat. saitē:

https://debesmanna.com/bernu-mentalas-veselibas-nedela-2025/

Nedēļas plāns:

Pirmdiena, 3. marts

10.00 Uzmanības noturība un koncentrēšanās.

Bērnu mentālās veselības nedēļu ‘Runā ar mani’ atklās Viktorija Ozola, platformas espats.lv veidotāja ar lekciju ‘’Uzmanības noturība un koncentrēšanās.’’ Lekcija būs skatāma Debesmannas Facebook profilā.

Tas, par ko vecāki sāk satraukties tikai sākumskolā, bet būtu vērtīgi zināt jau pirmsskolas vecumā.

*kļūdas un vilšanās;
*uzmanības noturība;
*tīšā un netīšā uzmanība;
*kā rotaļlietas, mūsu iesaiste un ekrāni var ietekmēt uzmanības noturību;
*”Viņš neko negrib darī!”
*bērns saka: “Man ir garlaicīgi!”

Lekcija būs skatāma Debesmannas Facebook profilā.

18.00 Pirmā vizīte pie ginekologa. Kā sagatavoties?

Pusaudzības periodā piedzīvotās pieredzes paliek mūsu atmiņā ilgi. Pirmajai vizītei pie ginekologa nevajadzētu būt emocionāli traumatiskai pieredzei, bet gan cieņpilnai, mierpilnai un bez steigas, kas stiprinātu jaunas meitenes uzticēšanos ārstam un veicinātu turpmāku sadarbību. Kā sagatavoties pirmajai vizītei pie ginekologa? Kad to plānot? Kas vizītes laikā notiek un ko no tās sagaidīt?

Laura Grēviņa uz sarunu aicinās topošo ginekoloģi Doru Rimku, lai kopīgi ieskatītos, kas notiek ginekologa kabinetā un kā pusaudzi šai vizītei sagatavot.

Saruna būs skatāma Debesmannas Facebook profilā.

Otrdiena, 4. marts

10.00No dzīvesspēka līdz laimei – kā veidot veselīgu ģimenes vidi?

Klīniskā psiholoģe Aija Krišjāne ar mums kopā ir jau otro gadu un šajā Bērnu mentālās veselības nedēļā vadīs lekciju par dzīvesspēku (angļu valodā – resilience). Savā lekcijā Aija atbildēs uz šādiem jautājumiem: * Kas ir dzīvesspēks?

* Vai dzīvesspēks piemīt mums visiem?

* Kā mēs varam palīdzēt bērnam stiprināt savu dzīvesspēku?

* Dzīvesspēks un attiecības ģimenē.

Lekcija būs skatāma Debesmannas Facebook profilā.

18.00 Klusais sapnis – uzaugt ģimenē. Ārpusģimenes aprūpes izaicinājumi un ieguvumi.

Katrs bērns ir pelnījis uzaugt ģimenē, bet dažkārt bērns neuzaug ģimenē kopā ar bioloģiskajiem vecākiem. Šajā sarunā ar ārstu-psihoterapeitu Artūru Miksonu mēs runāsim par bērniem, kas uzaug ārpusģimenes aprūpē. Kādi ir riski bērna mentālai veselībai, kurš neaug kopā ar bioloģiskajiem vecākiem? Kas ir galvenie izaicinājumi bērna aprūpējošai ģimenei? Kā palīdzēt bērnam dziedēt traumatisko pieredzi un ar kādiem psiholoģiskiem šķēršļiem var saskarties bērna aprūpējošā ģimene, kad bērns ģimenē ienāk ar tiesas lēmumu? Apskatīsim arī resursus, ko bērns var iegūt, kad nonāk ārpusģimenes aprūpē, kas sekmē viņa attīstību. Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem atbildes meklēs sarunas moderatore Elīna Baltskara 4. marta lielajā sarunā ar ārstu-psihoterapeitu Artūru Miksonu.

Saruna būs skatāma Debesmannas Facebook profilā.

Trešdiena, 5. marts

11.00 Fizisko aktivitāšu loma bērnu un pusaudžu mentālajā veselībā.

Vai labai mentālai veselībai ir nepieciešamas fiziskās aktivitātes?
Vai labāk ir skriet, peldēt, staigāt vai varbūt tam patiesībā ir mazsvarīga loma ko darām, galvenais – lai darām?
Šajā Bērnu mentālās veselības nedēļā pirmo reizi ar mums kopā Klāvs Ēvelis, LU pasniedzējs, zinātniskais asistents, kurš patreiz vēl studē bioloģijas doktorantūras programmā.
Lekcijā par fizisko aktivitāšu lomu bērna/pusaudža mentālajā veselībā, Klāvs pastāstīs, kas tad īsti notiek smadzenēs un mūsu ķermenī, kad sportojam, kāpēc fiziskās aktivitātes ir svarīgas bērniem un pusaudžiem, kādu ieguvumu tās dod, un vai fizisko aktivitāšu var būt par daudz?
Lekcija būs skatāma Debesmannas Facebook profilā.

15.00 Kas kopīgs bērna zobu veselībai ar mentālo veselību?

Zobu veselībai ir vistiešākā saikne ar bērna mentālo veselību, lai gan nereti var šķist, ka kopīga tur nav nekā.
Zobu veselības problēmas var ietekmēt bērna dzīves kvalitāti kopumā. Zobu (ne)veselībai ir cieša saikne ar bērna ēšanu, runu, pašnovērtējumu, kas var samazināt vēlmi gan socializēties, gan palielināt riskus bērna mentālai un arī fiziskai veselībai.

Kādu lomu spēlējam mēs – pieaugušie sava bērna zobu veselībā? Cik svarīga ir regulāra zobu tīrīšana un zobārsta apmeklējums? Kā motivēt bērnu tīrīt zobus? Kā palīdzēt bērnam tikt galā ar bailēm un trauksmi no zobārsta? Kā atrast piemērotāko zobārstu bērnam, lai bērns justos droši?
Šajā Bērnu mentālās veselības nedēļā Agnese Drunka uz sarunu aicinās ‘’Apines Klīnika’’ zobārsti Māru Valdmani, lai atbildētu uz šiem un daudziem citiem jautājumiem par bērnu zobu veselību.

Saruna būs skatāma Debesmannas Facebook profilā.

18.00 Vai bērni arī var izdegt?

Klīniskā psiholoģe Marija Ābeltiņa ieguva psiholoģijas zinātņu doktores grādu 2022. gadā pētot profesionālas izdegšanas fenomenu. Bērnu mentālās veselības nedēļā Valdis Melderis sarunāsies ar psiholoģi par izdegšanu bērnos. Kā izdegšana izpaužas bērnā? Kas to veicina? Kādām pazīmēm mums jāpievērš uzmanība un kādi riski ir bērna veselībai, ja šīs pazīmes ignorējam? Kā mēs varam palīdzēt un atbalstīt bērnu, kas piedzīvojis izdegšanu?
Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem meklēsim atbildes trešdienas lielajā intervijā.
Saruna būs skatāma Debesmannas Facebook profilā.

Ceturtdiena, 6. marts

15.00 Veselīgu robežu nozīme ģimenē.

Par robežām pēdējā laikā tiek runāts daudz – svarīgi bērnam mācīt robežas, vēl svarīgāk tās ir izturēt, nevajag tās tik striktas, bērna uzdevums ir robežas lauzt, jo tikai tā bērns var robežas apzināties…Informācijas tik daudz, ka apmaldīties.
Kas tad īsti ir un nav robežas? Kādi ir robežu veidi un kā parūpēties par veselīgām robežām? Ko darīt situācijās, kad robežas tiek pārkāptas? Kādā vecumā sākt bērnam robežas mācīt?
Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem mēs meklēsim atbildes kopā ar psiholoģi Evitu Štālu ceturtdien, 6. martā 15.00 Debesmannas Facebook profilā.

17.30 Saliktās ģimenes – ieguvumi, zaudējumi, izaicinājumi.

Latvijā ir ļoti augsts šķirto ģimeņu skaits un starp mums ir ģimenes, kurās aug bērni no vecāku iepriekšējām attiecībām.
Uz ceturtdienas sarunu Agnese Drunka aicinās sistēmisko ģimenes psihoterapijas speciālisti Nansiju Lībieti, lai parunātu par saliktām ģimenēm. Kā tavi un mani bērni kļūst par mūsu bērniem? Cik viegli ir pieņemt otra bērnu, vai iespējams to iemīlēt un pieņemt kā savējo? Ar kādiem izaicinājumiem saskaras ģimene – kā pieaugušie, tā bērni, lai izveidotu jaunu ģimeni? Kā atbalstīt sevi un bērnu(s) šajā ceļā?
Uz šiem un citiem jautājumiem meklēsim atbildes šajā sarunā, kas norisināsies Debesmannas Facebook profilā.

Piektdiena, 7. marts

10.00 Mums ir bērni, bet nav seksa.

Kad ģimenē ienāk bērns, mainās gan laika sadalījums, gan prioritātes, gan pāra attiecības un visbiežāk pāri izjūt to, ka mainās tieši seksuālā dzīve. Lai gan tas ir pavisam normāli pēc mazuļa piedzimšanas, diemžēl daudziem pāriem šī distancēšanās ieilgst.
Šajā sarunā Diāna Zande pastāstīs par seksualitātes attīstību gan pēc bērniņa piedzimšanas, gan arī vēlāk, kad ģimenē bērni jau ir paaugušies. Kā sekmēt seksuālo tuvību, kā līdzās vecāku lomai saglabāt arī mīlētāju lomu un nekļūt par svešiniekiem?
Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem meklēsim atbildes kopā ar Psiholoģijas zinātņu doktori, KBT psihoterapeiti Diānu Zandi piektdien, 7. martā 10.00 Diānas Zandes IG kontā.

12.00 Kā uzturs var ietekmēt pusaudža veselību?

Par veselīgu uzturu un tā svarīgumu bērna attīstībā tiek runāts daudz, un arī mēs šajā Bērnu mentālās veselības nedēļā vēlamies parunāt par uztura lomu tieši pusaudžu attīstībā.
Vai uzturam ir kas kopīgs ar mentālo veselību? Kā pārlieku neveselīgs uzturs var ietekmēt pusaudža mentālo veselību? Vai veselīgs uzturs var palīdzēt uzlabot garastāvokli un koncentrēšanos? Kādi produkti un uzturvielas ir jo īpaši svarīgas, un ko vajadzētu patērēt mazāk?
Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem savā lekcijā pastāstīs sertficēta uztura speciāliste Inese Liepiņa-Ašmane.
Lekcija būs skatāma Debesmannas Facebook profilā.

16.00 Neredzamā nasta – kā vecāku psihiskā veselība veido bērna pasauli?

Kad sašķobās vecāku psihiskā veselība, ir teju neiespējami būt blakus bērnam emocionāli. Fiziski – mēs varbūt vēl varam parūpēties, būt blakus un aprūpēt bērna fiziskās vajadzības, bet emocionāli – ir teju neiespējami nodrošināt bērna emocionālās vajadzības. Kādu lomu spēlē vecāku psihiskā veselība bērna attīstībā? Vai bērns jūt vairāk nekā redzams? Kā būt emocionāli pieejamam bērnam, kad paša psihiskā veselība to īsti neatļauj? Kā runāt ar bērnu, ja kāds no vecākiem sadzīvo ar psihisku saslimšanu?
Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem atbildes meklēs Elīna Baltskara sarunā ar ārsti-psihiatri Lindu Rubeni.
Saruna būs skatāma Debesmannas Facebook profilā.

 

Skip to content