Dodamies ekskursijās

Ekskursija uz Ančupānu mežu.

Jau kā tradīcija ir kļuvusi PII” Varavīksne” 5 – 6 gadīgo bērnu grupu mācību ekskursija uz Ančupānu mežu. 2023. gada 4. oktobrī bērni devās izzinošā rudens piedzīvojumā . Bērni gūst pozitīvas emocijas un jaunas zināšanas, kļūstot par “Cūkmena detektīviem” un zaķa Bērziņa draugiem . “Cūkmena detektīvi” ir AS “Latvijas valsts meži” ekoprogramma pirmsskolām ( 5 līdz 7 gadus jauniem bērniem). Ekoprogrammas mērķi ir rosināt bērnos atbildību pret vidi, vairojot izpratni par vērtīgo un lieko dabā. Mežā ir patīkami pavadīt laiku, pastaigāties un ir arī lietas, kuras daudzi bērni nezina, piemēram, ka nogāzies koks var būt jauna māja kukaiņiem, ka ala mežā ir āpša mājokļa pazemes, kurā var dzīvot vairākas ģimenes. Mežā ir arī noslēpumi, kuriem labāk tur nevajadzētu būt. Tie ir atkritumi un drazas. Bērni kļuva par cūkmeņa detektīviem atrada atkritumus un sakārtoja mežu! Bērniem bija iespēja pilnveidot savas zināšanas (koki,sēnes, kukaiņi u.c.) un prasmes par to, kā rūpēties par dabu – būt draudzīgiem, saudzīgiem un izpalīdzīgiem. Bērni ļoti labi saprot, ka daba ir mūsu kopējas mājas, un dalība ekoprogrammā un mācību ekskursijās ir lieliska iespēja darboties radoši un gūt prieku par paveikto. Paldies pašvaldībai par transportu, bērnudārza administrācijai par ekskursijas organizēšanu, vecākiem par uzticēšanu un sadarbību!

Pirmsskolas skolotājas Alīna un Dzintra, sporta skolotāja Diāna.

Ekskursija uz Griķu rezidenci – Z/S “Liepkalni”

03.10.2023. devās mācību ekskursijā uz Griķu rezidenci, Z/S “Liepkalni”, Ilzeskalna pagastā. Audzēkņiem bija iespēja cept vafeles no griķu miltiem un cienāties ar ābolu sulu. Uzzinājām par veselīgu uzturu, produktiem, kuri nepieciešami mums ikdienā, kā arī iepazināmies ar veselīgu produkciju, kuru piedāvā Z/S “Liepkalni”  un saņēmām dāvanā veselīgus saldus batoniņus!

 Protams, bērniem bija lieliska iespēja apskatīt griķu plašos laukus un tehniku, kuru izmanto Z/S ikdienā apstrādājot laukus un novācot labību. Paldies mīļiem, gādīgiem saimniekiem par siltu sagaidīšanu, jauku atmosfēru un ļoti interesantu mācību ekskursiju.

Ekskursija uz  Rēzeknes pilsētas bibliotēku

Kas visu izteic bez mēles?
Man saka: tā grāmata,
Ar viņu labākās spēles
Un mīļākā saruna.

30.05.23. gr. “Mārīte” un gr. “Bitīte” bērni devās mācību ekskursijā uz  Rēzeknes pilsētas bibliotēku.

Bērnus sagaidīja bibliotekāre, kura pastāstīja par pieejamam grāmatām  un par bibliotēkas darbu. Audzēkņi uzzināja ļoti lietderīgu informāciju – kā kļūt par lasītāju, kādi ir jauni bērnu žurnāli un grāmatas.       

Bērniem bija iespēja lasītavā apskatīt grāmatas, žurnālus, kā arī uzspēlēt izglītojošas spēles.

Šis apmeklējums bērniem izraisīja lielu interesi par bibliotēku un grāmatām, kas nenoliedzami veicinās lasītprasmi un  ziņkārību!

 

 

Ekskursija uz Rēzeknes Valsts robežsardzes koledžu

02.03.2023. grupas “Bitīte” un “Mārīte” audzēkņi devās izglītojošā ekskursijā uz Rēzeknes Valsts robežsardzes koledžu, lai iepazītos ar robežsarga un kinologa profesiju.

Mūs sagaidīja mīļa un smaidoša Dace Lamanovska, kura ir Robežsardzes muzeja vadītāja.  Bērniem tika piedāvāts noskatīties video par robežsardzes kadetu ikdienu. Dace  ekskursijas laikā bērnus iepazīstināja ar robežsardzes darbības jomu. Koledžas teritorijā varēja apskatīt transportu ar kuru pārvietojas robežsargi ikdienā.

  Liels pārsteigums bija  iespēja apmeklēt robežsardzes muzeju, kur bērni redzēja formas tērpus, ieročus un seno laiku saziņas līdzekļus.

Audzēkņus sagaidīja arī kinologs G. Apinis ar savu apmācīto suni, kurš nodemonstrēja savas prasmes – pēc smaržas atrast saimnieka nozaudēto atslēgu, disciplīnas ievērošanu – sekot saimnieka norādēm, pacietību.

Bērnus aizkustināja  kucēni, kurus bērni varēja noglāstīt un nedaudz pabarot ar našķiem.

  Lielu paldies sakām grupas “Bitīte” audzēknes mammai Diānai Deņisovai par uzaicinājumu un ekskursijas  organizēšanu, izglītības iestādes administrācijai un Rēzeknes valstspilsētas IP par nodrošināto transportu.

 

 

Ekskursija uz muzeju. Gatavojamies izstādei “Senlietas, kuras simbolizē ģimenes vērtības”!

2023. gada 11. janvārī  gr.  “Mārīte”  un gr. “Bitīte”  bērni apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeju.

Latgales Kultūrvēstures muzejs atrodas pilsētas administratīvajā centrā, netālu no Latgales Atbrīvošanas pieminekļa „Vienoti Latvijai”. Laukumā pretī muzeja centrālajai ieejai ikviens var piestāt un nofotografēties pie dzejnieka, mākslinieka un bijušā muzeja darbinieka Antona Kūkoja (1940–2007) pieminekļa (atklāts 2012. g.).

Mācību ekskursijas mērķis bija redzēt vēstures liecības, vērtības, lai mājās kopā ar vecākiem bērni var atrast savas ģimenes, dzimtas vērtības, pārrunāt par tām (jo katrai lietai ir savs stāsts)  un atnest to uz izstādi februāra beigās.

Mēs apmeklējām pilsētas vēstures ekspozīciju „Rēzekne laikmetu griežos” –  par Rēzeknes  pilsētas vēsturi 7 gadsimtos, Rēzeknes simboliem, personībām, vērtībām. Bērni ar lielu interesi pētīja Rēzeknes pilsētas goda pilsoņu fotogrāfijas, atrada pazīstamus cilvēkus, noskaidroja kā var kļūt par tādu.

Redzējām, ka Rēzekne gadsimtu laikā ir piedzīvojusi dažādus vēstures periodus – gan strauju attīstību, gan postošus kara gadus, gan atjaunošanu.

Daudz mīklu minējām, apskatot  20.gs.30.gadu kosmētiska kabineta aprīkojumu!

Rēzeknē 20. gs. 30. gados, nostiprinoties ekonomiskai labklājībai, uzplauka kultūras dzīve. Darbību uzsāka arī pirmā diplomētā kosmētiķe Zinaida Irbe (dz. Jansone, 1901-1998), sieviete, kura ar savu personības šarmu un darbu iepriecināja cilvēkus.

Z. Irbe dzimusi 1901. gada 1. februārī Rīgā. 20. gs. 30. gadu sākumā Latvijā darbību uzsāka pēc jaunākajām Parīzes, Vīnes, Berlīnes modes tendencēm veidotie “1. Latvijas kosmētikas kursi” dr. Neimaņa un Ances Vitenbergs-Baķis vadībā. 1933. gada Ziemassvētkos notika kursu izlaidums, un jauno kosmētiķu vidū bija arī Zinaida. Tuvinieku iedrošināta, meitene devās uz Rēzekni un 1934. gadā nodibināja savu skaistumkopšanas salonu 18. novembra ielā 25/27, bet trīs gadus vēlāk kabinets tika iekārtots Aizsargu ielā 9 (tagad V. Seiles iela), kur darbojās līdz 1941. gadam. Zinaidai uzņēmuma vadīšanu atviegloja pabeigtie grāmatvedības kursi, savukārt krievu, vācu, franču un latīņu valodas pārzināšana viņai vēl vairāk ļāva atklāt daudzveidīgo grāmatu bagātības un sazināties ar cilvēkiem.

Praktiski ne viens neuzminēja veco Singer šujmašīnu, jo tai virsu bija futlāris!

Singer šujmašīna ir vērtīgs dāvinājums Latgales Kultūrvēstures muzeja krājumam.

Helēnas Lakone (dzimusi Kaulača), kvalificēta šuvēja, pildījusi Rēzeknes veikalu pasūtījumus, Antona Lakona 20. gs 1. puses Rēzeknes 2. iecirkņa kārtībnieka sieva. Lakonu ģimeni ar meitām Beatrisi un Silviju 1941. gada 14. jūnijā izsūtīja – Antons uz Vjatkas – Kirovas 7. nometni, bet Helēna ar meitām nonāca Krasnojarskas apgabala Dzeržinskas rajona Orlovskas ciemā. Šuvējas amata prasme izsūtījumā palīdz izdzīvot. Šujmašīna Singer sagaida īpašnieci tepat Makašānu pagasta Kaulaču mājās. Tā ir saglabājusies ar oriģinālo 1927. gada lietošanas pamācību.

Tagad bērni un Jūs, vecāki, būsiet jūsu dzimtas vērtību “detektīvi”, kuri sameklēs senlietas, lai tās stāsta jaunus stāstus bērniem izstādes “Senlietas, kuras simbolizē ģimenes vērtības” laikā (februāra beigās) !

05.10.2022. grupas “Bitīte” un grupas “Mārīte” bērni turpināja ikgadēju tradīciju – doties ekskursijā uz Ančupānu mežu. Pirms doties mežā ar bērniem pārrunājām, kā pareizi apģērbties brauciena laikā (ērti apavi, garas bikses un lietus mēteļi), uzvesties mežā un noklausījāmies “Cūkmeņa Leģendu”. Pārrunājam arī par drošību mežā, par skriešanu mežā, jo mežā zeme ir nelīdzena, uz tās ir zari un dažādi celmi, iespējams, ka var paklupt, noskrāpēties utt.
Bērni ar lielu interesi piedalījās meža dārgumu medībās. Paši plānoja, ko šogad vērosim. Gājām pa Cūkmena pēdām. Tā mūsu bērni drīz kļūs par īstiem meža detektīviem!!!
Pastaigas laikā tika atklāts, ka mežā dzīvo dzīvnieki, kukaiņi un putni, aug dažādi koki, krūmi un augi. Bērni piedalījās meža sakopšanā – lasot atkritumus maisos, kuri tika nogādāti atkritumu tvertnē. Kā arī vāca dabas materiālus, lai varētu izveidot savu mini mežu grupā. Apmeklējām arī memoriālu un pie Ančupānu skatu torņa uztaisījām piknika pauzi: baudījām siltu tēju ar barankām un sieru. Mežs ir brīnišķīga vieta, kas ir pilna piedzīvojumu! Mums izdevās mežā lieliski un jēgpilni pavadīt laiku!
Paldies sporta skolotājai – Diānai un metodiķei –Ingai par līdzdalību un atbalstu ekskursijas laikā. Paldies PII ”Varavīksne” administrācijai un Izglītības pārvaldei par lielu un komfortablu autobusu!

Gribam zināt, gribam zināt,

Ko tie policisti dar’.

Rūpējas par mums tie braši,

Noziegumus atklāj aši,

Visiem steidzas palīgā,

Ja kaut kas nav kārtībā!

15.09.22. gr „Mārīte ” bērniem bija iespēja doties mācību ekskursijā uz Valsts policijas Latgales reģionālās pārvaldes, Rēzeknes iecirkni. Bērni ar interesi klausījās par policista darba pienākumiem, kā arī uzzināja kādā gadījumā ir nepieciešamas izsaukt policijas darbiniekus un citu noderīgu informāciju.  Ne vien apskatīja policista darba aprīkojumu, bet arī paši pamēģināja, cik smaga ir bruņu veste, cik gaiši deg lukturītis. Bērni pabija pat īslaicīgā aizturēšanas vietā, bet  īpaši esot paticis iekāpt un tuvāk aplūkot policijas automašīnas. Varēja paklausīties  skaņas signālus un  rupora skaļumu.

Vairāki grupas audzēkņi atklāja, ka nākotnē grib kļūt par policistiem. Bet lai kļūtu par policistu ir jābūt ļoti labai fiziskajai sagatavotībai, izveicīgam un ātram. Ir jābūt ļoti zinošam, pieklājīgam, atsaucīgam, taisnīgam un drosmīgam.

Liels paldies vecākiem un  Valsts policijas Latgales reģionālās pārvaldes, Rēzeknes iecirkņa darbiniekiem par sadarbību. Īpaši Loretas Degles  tētim – Mārim par organizēto interesanto ekskursiju.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests 17.maijā svin savu dzimšanas dienu, kā arī Latvijas Ugunsdzēsībai  157.gadskārtu, kad savās mājās – 92 ugunsdzēsības depo, organizē Atvērto durvju dienu.

17.05.2022.  Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rēzeknes daļā ciemojās arī mūsu iestādes grupas “Bitīte” un grupas “Mārīte” bērni.

Bija aktualizēti drošības jautājumi, apskatīta VUGD tehnika un ugunsdzēsēju glābēju ikdiena.

12.05.22. – Mācību brauciens uz Dricānu pag. kultŗas namu SIA Cukurella. Meistarklase “Cukurellas brīnumi”

           Ceļot tas brīnišķīgi, jo īpaši, ja ir iespēja kaut ko jaunu apgūt un iemācīties. Konditore Velga bērniem novadīja radošo meistarklasi, iemācīja pagatavot našķus popkūciņas ar savām mazajām rociņām. Pašu pagatavotie našķi ir garšīgāki par pirktajiem veikalos.

Priedes vien, egles vien
Mana ceļa maliņā;
Viena pati bērzu birze
Zeltītām lapiņām.

Izglītojoša ekskursija uz Ančupānu mežu

Šī gada 23. un 24. septembrī grupu „Mārīte” un “Bitīte” audzēkņi devās mācību ekskursijās uz Ančupānu mežu.

Ekskursijas laikā guva priekšstatu, ka mežs ir māja dažādiem augiem, kukaiņiem un dzīvniekiem, par dabas nozīmi. Audzēkņi, ejot pa meža taku, pildīja izglītojošus uzdevumus, klausījās meža skaņas un putnu dziesmas, atpazina un nosauca kokus, koku augļus, mežā augošus augus un sēnes, vēroja apkārtējās dabas skaistumu.

Bērni arī kļuva par Cūkmena detektīviem. Vēroja vai mežs ir piesārņots vai tīrs, vai ir atkritumu konteineri utt.. Novērošanas laikā, audzēkņi secināja, ka cilvēki draudzīgi un saudzīgi izturas pret apkārtējo vidi. Ekskursijas laikā tika spēlētas kustību rotaļas.

Nobeigumā notika patriotiskās audzināšanas nodarbība pie  Otrā pasaules kara upuru piemiņas memoriālā (Centrālā memoriāla pieminekļa – “Māte ābele” – autore ir tēlniece Rasa Kalniņa-Grīnberga, laukuma galā izveidota “ciešanu ieleja” ar bruģētu ceļu līdz masu apbedījuma vietai. Abas zonas ir atdalītas ar septiņu metru augstu betona sienu ar ārsta un rakstnieka Miervalda Birzes (1921–2000) vārdiem: “Viņi mira, lai dzīvotu tu.”).

Paldies bērnudārza administrācijai un mūsu Rēzeknes valstspilsētas domei par komfortablu autobusu,  vecākiem par atbalstu!

Eiropas jūdze ir jauna iniciatīva, kas notika 1-4. jūnijā vairākās Eiropas un pasaules valstīs. Latvijas Tautas sporta asociācija sadarbībā ar Starptautisko Sporta un kultūras asociācija (ISCA) piedāvā katram iedzīvotājam veikt vismaz tik garu distanci (1 jūdze = 1,609 km), jo tieši šāda īsa un pieejama distance mudina cilvēkus pievērsties fiziskajām aktivitātēm. Šo distanci var veikt skrienot, staigājot, nūjojot, skrituļojot utt. – jebkurā sev tīkamā veidā.

Eiropas jūdze norisinājās  arī PII “Varavīksne” 02.06.2021. Bērni skolotāju pavadībā veica jūdzes distanci pa Rēzeknes ielām un pie Rēzeknes upes. Šādā veidā popularizējot sportisku, veselīgu un  aktīvu dzīvesveidu, it īpaši pirmsskolas vecuma bērniem, pieradinot tos pie fiziskajām aktivitātēm jau no agras bērnības. Katrs bērns saņēma diplomu par dalību.

Kāpēc tieši jūdze?

ISCA piedāvā katram iedzīvotājam veikt vismaz tik garu distanci (1 jūdze = 1,609 km), jo tieši šāda īsa un pieejama distance mudina cilvēkus pievērsties fiziskajām aktivitātēm.

5 iemesli, kāpēc nelielu distanču veikšana, staigājot, nūjojot vai skrienot, ir lielisks veids kā atkal uzsākt fiziskās aktivitātes pēc pārtraukuma:

  • nepieciešams minimāls sagatavošanas process: piem. pat strādājot no mājām vai birojā, var uztaisīt nelielus pārtraukumus, lai nedaudz izstaigātos;
  • neliela pastaiga vai skrējiens palīdzēs nostiprināt muguru;
  • tas ir atslodzes brīdis, mēģini atpūsties no viedierīču ekrāniem;
  • regulāras īsas pastaigas veicina asinsriti un palielina skābekļa daudzumu asinīs;
  • piem. nūjojot tiek nodarbināti ap 90% cilvēka ķermeņa muskuļu.

08.09.2020. un 09.09.2020.  grupas “Bitīte” un grupas “Mārīte” izglītojamajiem tika organizētas ekskursijas uz Ančupānu mežu.

 27.02.20. gr. “Mārīte” audzēkņi apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeju.
Piedalījās interaktīvi izglītojošā nodarbībā  „Pašam sava ābece”.

Nodarbība “Grāmatu stunda mazajiem”” Rēzeknes bērnu bibliotēkā

11.02.2020.

Mācību ekskursija uz Latgales Kultūrvēstures muzeju

Muzejpedagoģiskā nodarbība “Kā top maize?”.

22.10.19.

Audzēkņiem no grupas „Mārīte” un “Bitīte” bija iespēja apskatīt un salīdzināt auzu, miežu, kviešu un rudzu vārpas, un noskaidrot no kādiem graudaugiem tiek cepta rudzu maize un baltmaize. Skatoties video filmu par graudu ceļu līdz maizītei, audzēkņi nostiprināja Aglonas Maizes muzejā un rotaļnodarbībās iegūtās zināšanas. Muzejā apskatījāmies kā izskatās abra, koka sprigulītis, rokas dzirnavas, lize un labības uzglabāšanas trauki. Mācību eksursijas noslēgumā degustējām dažādus maizes veidus ar priežu čiekuru sīrupu un gardu piparmētru tēju.

                Grupas „Mārīte” un “Bitīte” pirmsskolas skolotājas: Skaidrīte Jeršova un Sintija Fedkina

Izzinoša ekskursija uz Ančupānu mežu (2019.gada oktobris)

Klusiņām klausījos,
Ko solīja Meža māte:
Priedei sagšu, eglei sagšu,
Paeglei villainīti.

Oktobra sākumā grupas „Mārīte” un grupas “Bitīte” audzēkņi devās izzinošā ekskursijā uz Ančupānu mežu. Bija lieliska iespēja apvienot to ar atpūtu mežā, pavadīt aizraujošu dienu dabā. Audzēkņi, ejot pa meža taku, vēroja apkārtējās dabas skaistumu, klausījās meža skaņas un putnu dziesmas, atpazina un nosauca kokus, koku augļus, mežā augošus augus un sēnes. Veica praktiskos uzdevumus – vajadzēja sameklēt bērzu, priedi, egli, priedes čiekurus, sūnas, brūklenājus, mellenājus, celmu un papardes. Ekskursijas laikā audzēkņi guva priekšstatu par mežu. Izteica savas domas par cilvēku rīcību, meža vides saudzēšanu.

                             

Grupas „Mārīte” pirmsskolas skolotājas: Skaidrīte Jeršova, Sintija Fedkina

Grupas „Bitīte” pirmsskolas skolotāja Olga Šamšura, Sintija Fedkina

 

Ekskursija uz Aglonas maizes muzeju  (19.10.2019.)

   

Temata „Es ēdu veselīgi” ietvaros grupas „Mārīte” audzēkņi kopā ar vecākiem un skolotājām apmeklēja Aglonas maizes muzeju, lai izzinātu kā top maize. Visus laipni sagaidīja pati muzeja saimniece Vija. Aicināja uz sarunu par maizi, stāstīja daudzus ticējumus par maizi. Muzeja saimnieces Vijas mazmeita interesanti un aizraujoši stāstīja un parādīja, kā rodas maize, sākot ar graudu sēšanu, labības pļaušanu, pārstrādi līdz gatavam maizes klaipam.  Bērni uzzināja cik daudz darba un pūļu ir jāiegulda, kamēr svaigs maizes klaipiņš nonāk uz mūsu galda. No iepriekš pagatavotas mīklas katrs varēja pagatavot savu maizes klaipiņu, kuru maizes meistari izcepa. Tad saimniece aicināja visus pacienāties ar svaigu rudzu maizi un baudīt silto, veselīgo zāļu tēju.

Liels paldies visiem vecākiem par atbalstu un lieliski kopā pavadīto laiku.

                Grupas „Mārīte” pirmsskolas skolotājas: Skaidrīte Jeršova, Sintija Fedkina

 

Skip to content