Oktobrī uz izstādi
Variet doties droši –
Rudens gleznu galerijā
Akvareļi koši.
Gundega Salna
Sadarbībā ar Latgales Kultūrvēstures muzeju, 22.10.24. grupas „Mārīte” audzēkņiem bija iespēja apskatīt Rēzeknes mākslinieka Pāvela Ostapceva – gleznu personālizstādi “Mana palete”. Mākslas ekspozīcija rosina apbrīnot dabas bagātību, dabas noskaņas, krāsainību katrā gadalaikā un novērtēt tās spēku. P. Ostapceva krāsu palete ataino saules gaismas klātbūtni. Mākslinieks savās gleznās attēlo arī cilvēkus, ēkas.
Pēc izstādes apmeklējuma, audzēkņi dalījās savos iespaidos. Kura no gleznām piesaistīja vislielāko uzmanību.
23.10.2024. grupas “Bitīte” izglītojamie ar skolotāju Dzintru un skolotāja palīgu Kristinu apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeju, kur viņus sagaidīja muzejpadagoģe Inese. Bērni noskatījās interesantu filmu par maizes ceļu no graudiņa līdz maizes klaipam. Papildināja savu vārdu krātuvi ar jauniem, bet patiesībā seniem vārdiem: abra, lize, liekšķere, sirpis, sprigulis. Bija arī konkurss skolotājām, kurā viņas veiksmīgi uzvarēja un bija zinošas.Tālāk bērni devās uz muzeja pagrabstāvu, kur varēja apskatīt visus senos priekšmetus, kuri tika izmantoti maizes cepšanai. Bērni cienājās ar baltmaizi un rupmaizi.Tā bija īpaši garšīga!
Starp koku galotnēm saule zied,
Meža laumas stāsta teikas, dainas,
Putni zaros līksmi dziesmas dzied.
Izglītojoša ekskursija uz Ančupānu mežu 10.septembrī
Saulainā septembra dienā grupas „Mārīte” audzēkņi devās mācību ekskursijā uz Ančupānu mežu, lai uzzinātu, kas notiek mežā, kādi augi tur aug, kādi dzīvnieki dzīvo, ka mežā jāuzvedas?
Klusu ejot pa meža taku, bērni klausījās meža skaņas un putnu dziesmas. Vēroja kokus, sameklēja bērzu, priedi, egli, ozolu, jaunu koku un vecu koku. Uzzināja par mežā augošiem augiem, vēroja mazās skudriņas un atrada sēnes. Bērni uzzināja, ka mežā par kokiem un dzīvniekiem un kārtību rūpējas mežsargs. Vēroja vai mežs ir piesārņots vai tīrs. Novērošanas laikā, audzēkņi secināja, ka cilvēki draudzīgi un saudzīgi izturas pret apkārtējo vidi. Jauki pavadītā diena mežā radīja jaunus iespaidus un pieredzi, palīdzēja bērniem vairāk uzzināt par meža vidi, dabas daudzveidību un nepieciešamību to saglabāt. Ekskursijas noslēgumā cienājās ar cepumiem un dzēra siltu tēju, kā arī spēlēja kustību rotaļas.
Grupas „Mārīte” pirmsskolas skolotāja Skaidrīte Jeršova
Šajā saulainajā dienā grupa “Bitīte” kopā ar grupu “Mārīte” brauca ekskursijā uz Ančupānu mežu. Iepazīstot Rēzeknes tuvāko apkārtni, bērni centās noteikt rudens pazīmes. Vērojot kokus un lakstaugus, nostiprinājām vārdu krājumā to nosaukumus. Mežā meklējām sēnes. Meža Mikus labvēlībai pat noskaitījām dzejolīti, kas noteikti palīdzēja atrast celmenes.
Salasījām čiekurus, lapas un zariņus, ko izmantot rotaļās ziemā. Sporta skolotāja mūs rosināja pasportot un iedrošināja pat kāpt pāri šķēršļu joslai, jeb nokritušajiem koku stumbriem. Bija arī atpūtas pauze ar siltas tējas dzeršanu.
Paldies bērnudārza administrācijai un pašvaldībai par brauciena organizēšanu un autobusā šoferim, kurš mūs veda ekskursijā!
Grupas „Bitīte” pirmsskolas skolotāja Ligita
Ekskursija uz Rēzeknes Kultūras un atpūtas parku (Raiņa parku).
Grupu “Bitīte” (08.08.2024.) un “Saulīte’’(14.08.2024.) bērniem bija lieliska iespēja doties mācību ekskursijā uz Rēzeknes Kultūras un atpūtas parku (Raiņa parku).
Šis parks ir ģimeņu iecienīta atpūtas vieta. Daudzi audzēkņi to jau ir apmeklējuši ar vecākiem, bet ar vienaudžiem un skolotājām tā bija pirmā pieredze. Pirms iešanas uz parku tika atkārtoti ielu satiksmes drošības noteikumi. Izrādās, ka arī parkā ir uzvedības un drošības noteikumi, kuri ir attēloti katrā atpūtas zonā.
Ekskursijas mērķis bija- izpētīt parka kokus, krūmus, puķes. Parkā to ir daudz. Spēlēja rotaļu “Kādu koku stādīsim?” Pētīja un eksperimentēja ar koku mizu, piespiežot papīra lapu pie stumbra un krāsojot ar krītiņu. Tā veidojās visneparastākie nospiedumi.
Bērni uz parka estrādes iejutās dziedātāju un dejotāju lomā. Skandēja latviešu tautasdziesmas par kokiem un dejoja rotaļu “ Dimdaru, damdaru ozoliņi…”
Vēl tika godināts dzejnieks Rainis, kurš ir rakstījis dzejoļus un lugas arī bērniem.
Ekskursija izdevās izzinoša, interesanta, draudzīga un jautra.
Pirmsskolas skolotājas Dzintrai un Vita.
Ekskursija uz Mākslas namu
Lai vairāk iepazītu un izzinātu bērnudārza tuvāko apkārtni, 04.06.2024. bērni no grupas „Mārīte” un pirmsskolas skolotāja Skaidrīte Jeršova, devās mācību ekskursijā uz Mākslas nama teritoriju. Aplūkoja kokgriezumiem bagātīgi rotātu ēku. Bērni, kuri kādreiz šeit ir bijuši, stāstīja par redzēto, dalījās savos iespaidos. Ekskursijas laikā bērni vēroja, pētīja, atpazina un nosauca kādi koki aug Mākslas nama apkārtējā teritorijā. Šeit atrast gan ābeles, ķiršus, liepas, sudrabegli, tūjas un citus kokus un krūmus. Puķu dobēs sāk ziedēt samtenes. Priecēja ar savu skaistumu parastās pīpenes un citas pļavu puķes. Bērnu uzmanību piesaistīja neliels, ļoti skaits dīķis. Bērni vēlējās uzzināt: Cik tas ir dziļš? Vai dīķī dzīvo zivis un kādas? Aplūkoja akmens skulptūras un metāla instalācijas. Redzēja, kā sētnieki rūpējās par Mākslas nama teritoriju – ar pļaujmašīnu pļāva zāli.
Ekskursijas noslēgumā nedaudz atpūtāmies lapenē un uzspēlējām spēli „Taisnība vai meli” (atgriezeniskā saite par ekskursijas saturu).
Ekskursija uz Rēzeknes Kultūrvēstures muzeju
30.05.2024. grupas “Mārīte” un grupas ‘Bitīte” bērni devās mācību ekskursijā uz Rēzeknes Kultūrvēstures muzeju, kur bija iespēja apmeklēt rožu stādu komercizstādi, kā arī piedalīties Muzejpedagoģiskā nodarbībā “Maskošanās tradīcija Latgalē – Laižam čyguonūs!”. Nodarbības laikā audzēkņi iepazinās ar maskošanās tradīciju Latgalē, uzzināja par raksturīgākajiem maskošanās rituāliem un izdarībām, masku veidiem un to mitoloģisko nozīmi. Ejot mācību ekskursijā ar audzēkņiem tika pārrunāti – ceļu satiksmes noteikumi, uzvedības noteikumi sabiedriskā vietā, kā arī apskatījām apkārtni – ēkas – Rēzeknes 2. vidusskolu, Rēzeknes Pilsētas domi, pārrunājām par Māras pieminekli.
Ekskursija uz bibliotēku
2024. gada 29. maijā gr.”Bitīte” bērni apmeklēja “grāmatu paradīzi”-Rēzeknes pilsētas bērnu bibliotēku. Interese un sajūsma bija neizmērāma. Gribējās uzreiz paskatīties un sākt lasīt visas grāmatas, bet bibliotēkā, tāpat kā citās iestādēs, ir noteikumi, kuri arī jāievēro. Bērni nevarēja iedomāties, ka var būt grāmatu auguma mērītājs.Visiem bija iespēja izmērīt, kādu grāmatu var jau lasīt. Bērni izstaigāja visas bibliotēkas telpas, katrai ir sava nozīme. Grāmatas ir dažādās valodās, gan latviešu, gan angļu, gan ukraiņu, gan krievu u.c. Vēl bibliotēkā var apskatīt tās lielāko un mazāko grāmatu. Latvijā mazākā grāmata ir vienas rūtiņas lielumā un tā atrodas Nacionālajā bibliotēkā Rīgā. Nevienam negribējās iet projām no tik interesantas vietas, tāpēc visi gribēs vēl atgriezties, bet nu jau ar vecākiem, lai turpinātu savu ceļu uz lasītprasmi, izglītošanos, atbilžu meklēšanu.To visu var atrast grāmatās un bibliotēkā.
Ekskursijā uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rēzeknes daļu
Uguni dzēš bezbailīgi,
Drosmīgi un stalti vīri.
Košās mašīnās tie brauc,
Par ugunsdzēsējiem tos sauc!
/D. Taurīte/
2024. gada 17. maijā atzīmē Ugunsdzēsēju un glābēju dienu, tāpēc Pirmsskolas izglītības iestādes “Varavīksne” grupas “Mārīte ” un “Bitīte” audzēkņi devās mācību ekskursijā uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rēzeknes daļu, lai iepazītos ar ugunsdzēsēju glābēju ikdienu.
Ugunsdzēsēju profesijas pārstāvji iepazīstināja audzēkņus ar speciālo glābšanas un ugunsdzēsības aprīkojumu, pastāstīja par saviem dienesta pienākumiem, ļāva apskatīt ugunsdzēsēju mašīnu ne tikai no ārpuses, bet arī no iekšpuses. Ikviens audzēknis varēja iejusties ugunsdzēsēja lomā: pielaikoja darba apģērbu, darbojās praktiski. Sniedza atbildes uz visiem interesējošiem jautājumiem, kā arī atgādināja par drošības noteikumiem, atgādināja numuru uz kuru ir jāzvana -112, ja notiek ugunsgrēks.
Mācību ekskursijas noslēgumā katrs no bērniem izmēģināja trāpīt ūdens strūklu no liela hidranta pa uzkārto pudeli uz auklas. Ar šļakatām – tomēr jautri!
Ekskursijā uz Rēzeknes pilsētas bibliotēku
Kas visu izteic bez mēles?
Man saka: tā grāmata,
Ar viņu labākās spēles
Un mīļākā saruna.
16.05.24. gr. “Mārīte” audzēkņi devās mācību ekskursijā uz Rēzeknes pilsētas bibliotēku. Bērnus sagaidīja bibliotekāre un iepazīstināja ar pieejamām grāmatām, pastāstīja par bibliotēkas darbu. Audzēkņus iepazīstināja ar lietderīgu informāciju – kā kļūt par lasītāju, kādi ir jauni bērnu žurnāli un grāmatas. Bērniem bija iespēja uz vietas lasītavā apskatīt grāmatas, žurnālus, kā arī uzspēlēt izglītojošas spēles, likt puzles, skrūvēt konstruktorus, šķirstīt bilžu grāmatiņas, kā arī apskatīt izstādi “Dvieļu raksti”. Šis apmeklējums bērniem izraisīja lielāku interesi par grāmatām, lai veicinātu lasītprasmi, jaunas informācijas iegūšanai.
Muzejnodarbība
Grupas “Bitīte” audzēkņi šogad ir kļuvuši par pastāvīgiem Latgales Kultūrvēstures muzeja apmeklētājiem. Arī trešdien 25.04.2024. mēs devāmies uz muzejnodarbību “Katram sava Ābece”, kur mūs sagaidīja muzeja pedagoģe Renāte.
Bērniem bija iespēja redzēt kādas Ābeces skolā bija mūsu vecvecmāmiņām, vecmāmiņām, māmiņām. Senos laikos bērni Latgalē mācījās burtus un lasīt no Ļementāra. Audzēkņiem bija arī iespēja parādīt savas zināšanas, vai ir apgūti burti, vai prot lasīt, rakstīt. Izveidojām grupas “Bitīte” Ābeci. Iemācījāmies vārdus latgaliešu valodā ļaks (eļļas trauks), žvūrgzdins ( bērnu rotaļlieta). Redzējām kā izskatās ņieburs (veste).
Mūs arī gaidīja pārsteigums- pasaulē lielākā pildspalva. Izmēģinājām kā var rakstīt ar tik lielu pildspalvu. Tas gan nebija viegli, bet visi bija braši un izmēģināja.
Muzeja darbiniece mūs kopā ar ģimenēm uzaicināja uz Muzeju nakti, kas notiks 12. maijā un bērni varēs paši parādīt ekspozīciju vecākiem.
Ekskursija uz Rāznas Nacionālā parka centru
“Nevar piespiest mīlēt dabu. Palīdzēt iemīlēt gan. Un ja izstāde radīja interesi par Rāznas Nacionālo parku, tad noteikti dodies ceļā. Daba ir draugs. Bet ar draugu ir jādraudzējas. Dari to! ”
2024. gada 18. aprīlī mūsu iestādes gr. “Bitīte” bērni devās draudzīgā braucienā kopā ar PII “Namiņš” audzēkņiem uz Rāznas Nacionālā parka centru.
Mūs sagaidīja Diāna Selecka un mūsu ekskursija sākās Mākoņkalna pakājē. Diāna Selecka pastāstīja, ka Rāznas Nacionālais parks ir jaunākais Latvijā. Parka teritorijā atrodas Rāznas ezers, kuru dēvē par Latgales jūru, Latgalē augstākais paugurs- Lielais Liepukalns. Bērni kāpa Mākoņkallalnā. Tas bija labs sportiņš! Mākoņkalnu ir iecienījuši apmeklēt arī valsts prezidenti. 1938. gadā tajā ir kāpis arī viens no pirmajiem Latvijas prezidentiem Kārlis Ulmanis.
Ekskursijas otrā daļa turpinājās pie mums jau pazīstamās Regīnas Indriķes. Viņa parādīja centra kino zāli, kur noskatījāmies filmu par parku un tajā mītošajiem dzīvniekiem.
Bērniem radās iespaids, ka viņi atrodas dabas muzejā. Spēlējām interaktīvās spēles, ķērām zivis, kuras dzīvo Rāznas ezerā. Bērni nodemonstrēja arī savas lasītprasmes, jo muzejā bija ļoti daudz interesantu uzrakstu.
Diena izdevās saulaina, interesanta, lieliska. Rāznas Nacionālā dabas parka centrs ir vieta, kur vēl gribas atgriezties. Šeit tiek aicināts ikkatrs, kuram interesē daba.
Ekskursija uz Valsts robežsardzes koledžu
2024. gada 10. aprīlī grupas “Mārīte” un grupas “Bitīte” bērni devās ekskursijā uz Valsts robežsardzes koledžu.
Bērni izmēģināja ierindas mācības pamatus, kas ir pirmais, kas jāapgūst, sākot mācīties par robežsargu. Tas nebija viegli. Ekskursiju vadīja Dace Lomanovska. Viņa pastāstīja par mācībām Valsts robežsardzes koledžā. Tās ir interesantas, bet ir jābūt ļoti sportiskam un disciplinētam. Bērni ar lielu aizrautību izmēģināja robežsargu darba piederumus – binokļus, metāla detektorus. Tie iepīkstas, kad ir metāla priekšmeti. Meitenes pārbaudīja, vai uz auskariem arī tie reaģē. Vēl interesantāk bija muzejā, kur eksponātus varēja paņemt rokās. Nepierasti bija senie telefoni, tādus gan kabatā neieliksi.Visemocionālākā bija tikšanās ar robežsargu sunīti un kinologiem. Bērniem bija iespēja paspēlēties un dot komandas. Varbūt pateicoties šai ekskursijai, kāds bērns izvēlēsies šo profesiju.
Ekskursija uz Ančupānu mežu.
Jau kā tradīcija ir kļuvusi PII” Varavīksne” 5 – 6 gadīgo bērnu grupu mācību ekskursija uz Ančupānu mežu. 2023. gada 4. oktobrī bērni devās izzinošā rudens piedzīvojumā . Bērni gūst pozitīvas emocijas un jaunas zināšanas, kļūstot par “Cūkmena detektīviem” un zaķa Bērziņa draugiem . “Cūkmena detektīvi” ir AS “Latvijas valsts meži” ekoprogramma pirmsskolām ( 5 līdz 7 gadus jauniem bērniem). Ekoprogrammas mērķi ir rosināt bērnos atbildību pret vidi, vairojot izpratni par vērtīgo un lieko dabā. Mežā ir patīkami pavadīt laiku, pastaigāties un ir arī lietas, kuras daudzi bērni nezina, piemēram, ka nogāzies koks var būt jauna māja kukaiņiem, ka ala mežā ir āpša mājokļa pazemes, kurā var dzīvot vairākas ģimenes. Mežā ir arī noslēpumi, kuriem labāk tur nevajadzētu būt. Tie ir atkritumi un drazas. Bērni kļuva par cūkmeņa detektīviem atrada atkritumus un sakārtoja mežu! Bērniem bija iespēja pilnveidot savas zināšanas (koki,sēnes, kukaiņi u.c.) un prasmes par to, kā rūpēties par dabu – būt draudzīgiem, saudzīgiem un izpalīdzīgiem. Bērni ļoti labi saprot, ka daba ir mūsu kopējas mājas, un dalība ekoprogrammā un mācību ekskursijās ir lieliska iespēja darboties radoši un gūt prieku par paveikto. Paldies pašvaldībai par transportu, bērnudārza administrācijai par ekskursijas organizēšanu, vecākiem par uzticēšanu un sadarbību!
Pirmsskolas skolotājas Alīna un Dzintra, sporta skolotāja Diāna.
Ekskursija uz Griķu rezidenci – Z/S “Liepkalni”
03.10.2023. devās mācību ekskursijā uz Griķu rezidenci, Z/S “Liepkalni”, Ilzeskalna pagastā. Audzēkņiem bija iespēja cept vafeles no griķu miltiem un cienāties ar ābolu sulu. Uzzinājām par veselīgu uzturu, produktiem, kuri nepieciešami mums ikdienā, kā arī iepazināmies ar veselīgu produkciju, kuru piedāvā Z/S “Liepkalni” un saņēmām dāvanā veselīgus saldus batoniņus!
Protams, bērniem bija lieliska iespēja apskatīt griķu plašos laukus un tehniku, kuru izmanto Z/S ikdienā apstrādājot laukus un novācot labību. Paldies mīļiem, gādīgiem saimniekiem par siltu sagaidīšanu, jauku atmosfēru un ļoti interesantu mācību ekskursiju.
Ekskursija uz Rēzeknes pilsētas bibliotēku
Kas visu izteic bez mēles?
Man saka: tā grāmata,
Ar viņu labākās spēles
Un mīļākā saruna.
30.05.23. gr. “Mārīte” un gr. “Bitīte” bērni devās mācību ekskursijā uz Rēzeknes pilsētas bibliotēku.
Bērnus sagaidīja bibliotekāre, kura pastāstīja par pieejamam grāmatām un par bibliotēkas darbu. Audzēkņi uzzināja ļoti lietderīgu informāciju – kā kļūt par lasītāju, kādi ir jauni bērnu žurnāli un grāmatas.
Bērniem bija iespēja lasītavā apskatīt grāmatas, žurnālus, kā arī uzspēlēt izglītojošas spēles.
Šis apmeklējums bērniem izraisīja lielu interesi par bibliotēku un grāmatām, kas nenoliedzami veicinās lasītprasmi un ziņkārību!
Ekskursija uz Rēzeknes Valsts robežsardzes koledžu
02.03.2023. grupas “Bitīte” un “Mārīte” audzēkņi devās izglītojošā ekskursijā uz Rēzeknes Valsts robežsardzes koledžu, lai iepazītos ar robežsarga un kinologa profesiju.
Mūs sagaidīja mīļa un smaidoša Dace Lamanovska, kura ir Robežsardzes muzeja vadītāja. Bērniem tika piedāvāts noskatīties video par robežsardzes kadetu ikdienu. Dace ekskursijas laikā bērnus iepazīstināja ar robežsardzes darbības jomu. Koledžas teritorijā varēja apskatīt transportu ar kuru pārvietojas robežsargi ikdienā.
Liels pārsteigums bija iespēja apmeklēt robežsardzes muzeju, kur bērni redzēja formas tērpus, ieročus un seno laiku saziņas līdzekļus.
Audzēkņus sagaidīja arī kinologs G. Apinis ar savu apmācīto suni, kurš nodemonstrēja savas prasmes – pēc smaržas atrast saimnieka nozaudēto atslēgu, disciplīnas ievērošanu – sekot saimnieka norādēm, pacietību.
Bērnus aizkustināja kucēni, kurus bērni varēja noglāstīt un nedaudz pabarot ar našķiem.
Lielu paldies sakām grupas “Bitīte” audzēknes mammai Diānai Deņisovai par uzaicinājumu un ekskursijas organizēšanu, izglītības iestādes administrācijai un Rēzeknes valstspilsētas IP par nodrošināto transportu.
Ekskursija uz muzeju. Gatavojamies izstādei “Senlietas, kuras simbolizē ģimenes vērtības”!
2023. gada 11. janvārī gr. “Mārīte” un gr. “Bitīte” bērni apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeju.
Latgales Kultūrvēstures muzejs atrodas pilsētas administratīvajā centrā, netālu no Latgales Atbrīvošanas pieminekļa „Vienoti Latvijai”. Laukumā pretī muzeja centrālajai ieejai ikviens var piestāt un nofotografēties pie dzejnieka, mākslinieka un bijušā muzeja darbinieka Antona Kūkoja (1940–2007) pieminekļa (atklāts 2012. g.).
Mācību ekskursijas mērķis bija redzēt vēstures liecības, vērtības, lai mājās kopā ar vecākiem bērni var atrast savas ģimenes, dzimtas vērtības, pārrunāt par tām (jo katrai lietai ir savs stāsts) un atnest to uz izstādi februāra beigās.
Mēs apmeklējām pilsētas vēstures ekspozīciju „Rēzekne laikmetu griežos” – par Rēzeknes pilsētas vēsturi 7 gadsimtos, Rēzeknes simboliem, personībām, vērtībām. Bērni ar lielu interesi pētīja Rēzeknes pilsētas goda pilsoņu fotogrāfijas, atrada pazīstamus cilvēkus, noskaidroja kā var kļūt par tādu.
Redzējām, ka Rēzekne gadsimtu laikā ir piedzīvojusi dažādus vēstures periodus – gan strauju attīstību, gan postošus kara gadus, gan atjaunošanu.
Daudz mīklu minējām, apskatot 20.gs.30.gadu kosmētiska kabineta aprīkojumu!
Rēzeknē 20. gs. 30. gados, nostiprinoties ekonomiskai labklājībai, uzplauka kultūras dzīve. Darbību uzsāka arī pirmā diplomētā kosmētiķe Zinaida Irbe (dz. Jansone, 1901-1998), sieviete, kura ar savu personības šarmu un darbu iepriecināja cilvēkus.
Z. Irbe dzimusi 1901. gada 1. februārī Rīgā. 20. gs. 30. gadu sākumā Latvijā darbību uzsāka pēc jaunākajām Parīzes, Vīnes, Berlīnes modes tendencēm veidotie “1. Latvijas kosmētikas kursi” dr. Neimaņa un Ances Vitenbergs-Baķis vadībā. 1933. gada Ziemassvētkos notika kursu izlaidums, un jauno kosmētiķu vidū bija arī Zinaida. Tuvinieku iedrošināta, meitene devās uz Rēzekni un 1934. gadā nodibināja savu skaistumkopšanas salonu 18. novembra ielā 25/27, bet trīs gadus vēlāk kabinets tika iekārtots Aizsargu ielā 9 (tagad V. Seiles iela), kur darbojās līdz 1941. gadam. Zinaidai uzņēmuma vadīšanu atviegloja pabeigtie grāmatvedības kursi, savukārt krievu, vācu, franču un latīņu valodas pārzināšana viņai vēl vairāk ļāva atklāt daudzveidīgo grāmatu bagātības un sazināties ar cilvēkiem.
Praktiski ne viens neuzminēja veco Singer šujmašīnu, jo tai virsu bija futlāris!
Singer šujmašīna ir vērtīgs dāvinājums Latgales Kultūrvēstures muzeja krājumam.
Helēnas Lakone (dzimusi Kaulača), kvalificēta šuvēja, pildījusi Rēzeknes veikalu pasūtījumus, Antona Lakona 20. gs 1. puses Rēzeknes 2. iecirkņa kārtībnieka sieva. Lakonu ģimeni ar meitām Beatrisi un Silviju 1941. gada 14. jūnijā izsūtīja – Antons uz Vjatkas – Kirovas 7. nometni, bet Helēna ar meitām nonāca Krasnojarskas apgabala Dzeržinskas rajona Orlovskas ciemā. Šuvējas amata prasme izsūtījumā palīdz izdzīvot. Šujmašīna Singer sagaida īpašnieci tepat Makašānu pagasta Kaulaču mājās. Tā ir saglabājusies ar oriģinālo 1927. gada lietošanas pamācību.
Tagad bērni un Jūs, vecāki, būsiet jūsu dzimtas vērtību “detektīvi”, kuri sameklēs senlietas, lai tās stāsta jaunus stāstus bērniem izstādes “Senlietas, kuras simbolizē ģimenes vērtības” laikā (februāra beigās) !
05.10.2022. grupas “Bitīte” un grupas “Mārīte” bērni turpināja ikgadēju tradīciju – doties ekskursijā uz Ančupānu mežu. Pirms doties mežā ar bērniem pārrunājām, kā pareizi apģērbties brauciena laikā (ērti apavi, garas bikses un lietus mēteļi), uzvesties mežā un noklausījāmies “Cūkmeņa Leģendu”. Pārrunājam arī par drošību mežā, par skriešanu mežā, jo mežā zeme ir nelīdzena, uz tās ir zari un dažādi celmi, iespējams, ka var paklupt, noskrāpēties utt.
Bērni ar lielu interesi piedalījās meža dārgumu medībās. Paši plānoja, ko šogad vērosim. Gājām pa Cūkmena pēdām. Tā mūsu bērni drīz kļūs par īstiem meža detektīviem!!!
Pastaigas laikā tika atklāts, ka mežā dzīvo dzīvnieki, kukaiņi un putni, aug dažādi koki, krūmi un augi. Bērni piedalījās meža sakopšanā – lasot atkritumus maisos, kuri tika nogādāti atkritumu tvertnē. Kā arī vāca dabas materiālus, lai varētu izveidot savu mini mežu grupā. Apmeklējām arī memoriālu un pie Ančupānu skatu torņa uztaisījām piknika pauzi: baudījām siltu tēju ar barankām un sieru. Mežs ir brīnišķīga vieta, kas ir pilna piedzīvojumu! Mums izdevās mežā lieliski un jēgpilni pavadīt laiku!
Paldies sporta skolotājai – Diānai un metodiķei –Ingai par līdzdalību un atbalstu ekskursijas laikā. Paldies PII ”Varavīksne” administrācijai un Izglītības pārvaldei par lielu un komfortablu autobusu!
Gribam zināt, gribam zināt,
Ko tie policisti dar’.
Rūpējas par mums tie braši,
Noziegumus atklāj aši,
Visiem steidzas palīgā,
Ja kaut kas nav kārtībā!
15.09.22. gr „Mārīte ” bērniem bija iespēja doties mācību ekskursijā uz Valsts policijas Latgales reģionālās pārvaldes, Rēzeknes iecirkni. Bērni ar interesi klausījās par policista darba pienākumiem, kā arī uzzināja kādā gadījumā ir nepieciešamas izsaukt policijas darbiniekus un citu noderīgu informāciju. Ne vien apskatīja policista darba aprīkojumu, bet arī paši pamēģināja, cik smaga ir bruņu veste, cik gaiši deg lukturītis. Bērni pabija pat īslaicīgā aizturēšanas vietā, bet īpaši esot paticis iekāpt un tuvāk aplūkot policijas automašīnas. Varēja paklausīties skaņas signālus un rupora skaļumu.
Vairāki grupas audzēkņi atklāja, ka nākotnē grib kļūt par policistiem. Bet lai kļūtu par policistu ir jābūt ļoti labai fiziskajai sagatavotībai, izveicīgam un ātram. Ir jābūt ļoti zinošam, pieklājīgam, atsaucīgam, taisnīgam un drosmīgam.
Liels paldies vecākiem un Valsts policijas Latgales reģionālās pārvaldes, Rēzeknes iecirkņa darbiniekiem par sadarbību. Īpaši Loretas Degles tētim – Mārim par organizēto interesanto ekskursiju.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests 17.maijā svin savu dzimšanas dienu, kā arī Latvijas Ugunsdzēsībai 157.gadskārtu, kad savās mājās – 92 ugunsdzēsības depo, organizē Atvērto durvju dienu.
17.05.2022. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rēzeknes daļā ciemojās arī mūsu iestādes grupas “Bitīte” un grupas “Mārīte” bērni.
Bija aktualizēti drošības jautājumi, apskatīta VUGD tehnika un ugunsdzēsēju glābēju ikdiena.
12.05.22. – Mācību brauciens uz Dricānu pag. kultŗas namu SIA Cukurella. Meistarklase “Cukurellas brīnumi”
Ceļot tas brīnišķīgi, jo īpaši, ja ir iespēja kaut ko jaunu apgūt un iemācīties. Konditore Velga bērniem novadīja radošo meistarklasi, iemācīja pagatavot našķus popkūciņas ar savām mazajām rociņām. Pašu pagatavotie našķi ir garšīgāki par pirktajiem veikalos.
Priedes vien, egles vien
Mana ceļa maliņā;
Viena pati bērzu birze
Zeltītām lapiņām.
Izglītojoša ekskursija uz Ančupānu mežu
Šī gada 23. un 24. septembrī grupu „Mārīte” un “Bitīte” audzēkņi devās mācību ekskursijās uz Ančupānu mežu.
Ekskursijas laikā guva priekšstatu, ka mežs ir māja dažādiem augiem, kukaiņiem un dzīvniekiem, par dabas nozīmi. Audzēkņi, ejot pa meža taku, pildīja izglītojošus uzdevumus, klausījās meža skaņas un putnu dziesmas, atpazina un nosauca kokus, koku augļus, mežā augošus augus un sēnes, vēroja apkārtējās dabas skaistumu.
Bērni arī kļuva par Cūkmena detektīviem. Vēroja vai mežs ir piesārņots vai tīrs, vai ir atkritumu konteineri utt.. Novērošanas laikā, audzēkņi secināja, ka cilvēki draudzīgi un saudzīgi izturas pret apkārtējo vidi. Ekskursijas laikā tika spēlētas kustību rotaļas.
Nobeigumā notika patriotiskās audzināšanas nodarbība pie Otrā pasaules kara upuru piemiņas memoriālā (Centrālā memoriāla pieminekļa – “Māte ābele” – autore ir tēlniece Rasa Kalniņa-Grīnberga, laukuma galā izveidota “ciešanu ieleja” ar bruģētu ceļu līdz masu apbedījuma vietai. Abas zonas ir atdalītas ar septiņu metru augstu betona sienu ar ārsta un rakstnieka Miervalda Birzes (1921–2000) vārdiem: “Viņi mira, lai dzīvotu tu.”).
Paldies bērnudārza administrācijai un mūsu Rēzeknes valstspilsētas domei par komfortablu autobusu, vecākiem par atbalstu!
Eiropas jūdze ir jauna iniciatīva, kas notika 1-4. jūnijā vairākās Eiropas un pasaules valstīs. Latvijas Tautas sporta asociācija sadarbībā ar Starptautisko Sporta un kultūras asociācija (ISCA) piedāvā katram iedzīvotājam veikt vismaz tik garu distanci (1 jūdze = 1,609 km), jo tieši šāda īsa un pieejama distance mudina cilvēkus pievērsties fiziskajām aktivitātēm. Šo distanci var veikt skrienot, staigājot, nūjojot, skrituļojot utt. – jebkurā sev tīkamā veidā.
Eiropas jūdze norisinājās arī PII “Varavīksne” 02.06.2021. Bērni skolotāju pavadībā veica jūdzes distanci pa Rēzeknes ielām un pie Rēzeknes upes. Šādā veidā popularizējot sportisku, veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, it īpaši pirmsskolas vecuma bērniem, pieradinot tos pie fiziskajām aktivitātēm jau no agras bērnības. Katrs bērns saņēma diplomu par dalību.
Kāpēc tieši jūdze?
ISCA piedāvā katram iedzīvotājam veikt vismaz tik garu distanci (1 jūdze = 1,609 km), jo tieši šāda īsa un pieejama distance mudina cilvēkus pievērsties fiziskajām aktivitātēm.
5 iemesli, kāpēc nelielu distanču veikšana, staigājot, nūjojot vai skrienot, ir lielisks veids kā atkal uzsākt fiziskās aktivitātes pēc pārtraukuma:
- nepieciešams minimāls sagatavošanas process: piem. pat strādājot no mājām vai birojā, var uztaisīt nelielus pārtraukumus, lai nedaudz izstaigātos;
- neliela pastaiga vai skrējiens palīdzēs nostiprināt muguru;
- tas ir atslodzes brīdis, mēģini atpūsties no viedierīču ekrāniem;
- regulāras īsas pastaigas veicina asinsriti un palielina skābekļa daudzumu asinīs;
- piem. nūjojot tiek nodarbināti ap 90% cilvēka ķermeņa muskuļu.
08.09.2020. un 09.09.2020. grupas “Bitīte” un grupas “Mārīte” izglītojamajiem tika organizētas ekskursijas uz Ančupānu mežu.
27.02.20. gr. “Mārīte” audzēkņi apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeju.
Piedalījās interaktīvi izglītojošā nodarbībā „Pašam sava ābece”.
Nodarbība “Grāmatu stunda mazajiem”” Rēzeknes bērnu bibliotēkā
11.02.2020.
Mācību ekskursija uz Latgales Kultūrvēstures muzeju
Muzejpedagoģiskā nodarbība “Kā top maize?”.
22.10.19.
Audzēkņiem no grupas „Mārīte” un “Bitīte” bija iespēja apskatīt un salīdzināt auzu, miežu, kviešu un rudzu vārpas, un noskaidrot no kādiem graudaugiem tiek cepta rudzu maize un baltmaize. Skatoties video filmu par graudu ceļu līdz maizītei, audzēkņi nostiprināja Aglonas Maizes muzejā un rotaļnodarbībās iegūtās zināšanas. Muzejā apskatījāmies kā izskatās abra, koka sprigulītis, rokas dzirnavas, lize un labības uzglabāšanas trauki. Mācību eksursijas noslēgumā degustējām dažādus maizes veidus ar priežu čiekuru sīrupu un gardu piparmētru tēju.
Grupas „Mārīte” un “Bitīte” pirmsskolas skolotājas: Skaidrīte Jeršova un Sintija Fedkina
Izzinoša ekskursija uz Ančupānu mežu (2019.gada oktobris)
Klusiņām klausījos,
Ko solīja Meža māte:
Priedei sagšu, eglei sagšu,
Paeglei villainīti.
Oktobra sākumā grupas „Mārīte” un grupas “Bitīte” audzēkņi devās izzinošā ekskursijā uz Ančupānu mežu. Bija lieliska iespēja apvienot to ar atpūtu mežā, pavadīt aizraujošu dienu dabā. Audzēkņi, ejot pa meža taku, vēroja apkārtējās dabas skaistumu, klausījās meža skaņas un putnu dziesmas, atpazina un nosauca kokus, koku augļus, mežā augošus augus un sēnes. Veica praktiskos uzdevumus – vajadzēja sameklēt bērzu, priedi, egli, priedes čiekurus, sūnas, brūklenājus, mellenājus, celmu un papardes. Ekskursijas laikā audzēkņi guva priekšstatu par mežu. Izteica savas domas par cilvēku rīcību, meža vides saudzēšanu.
Grupas „Mārīte” pirmsskolas skolotājas: Skaidrīte Jeršova, Sintija Fedkina
Grupas „Bitīte” pirmsskolas skolotāja Olga Šamšura, Sintija Fedkina
Ekskursija uz Aglonas maizes muzeju (19.10.2019.)
Temata „Es ēdu veselīgi” ietvaros grupas „Mārīte” audzēkņi kopā ar vecākiem un skolotājām apmeklēja Aglonas maizes muzeju, lai izzinātu kā top maize. Visus laipni sagaidīja pati muzeja saimniece Vija. Aicināja uz sarunu par maizi, stāstīja daudzus ticējumus par maizi. Muzeja saimnieces Vijas mazmeita interesanti un aizraujoši stāstīja un parādīja, kā rodas maize, sākot ar graudu sēšanu, labības pļaušanu, pārstrādi līdz gatavam maizes klaipam. Bērni uzzināja cik daudz darba un pūļu ir jāiegulda, kamēr svaigs maizes klaipiņš nonāk uz mūsu galda. No iepriekš pagatavotas mīklas katrs varēja pagatavot savu maizes klaipiņu, kuru maizes meistari izcepa. Tad saimniece aicināja visus pacienāties ar svaigu rudzu maizi un baudīt silto, veselīgo zāļu tēju.
Liels paldies visiem vecākiem par atbalstu un lieliski kopā pavadīto laiku.
Grupas „Mārīte” pirmsskolas skolotājas: Skaidrīte Jeršova, Sintija Fedkina