Mutes dobuma veselība pirmsskolas vecuma bērniem.
Zobu veselība ir svarīgs veselības rādītājs, kas ne vien norāda uz cilvēka organisma kopējo veselības stāvokli, bet arī ietekmē visu tā orgānu darbību. Tieši tāpēc rūpēties par zobu veselību jāsāk jau no agras bērnības, veidojot pareizus zobu kopšanas ieradumus.
Pirmajai vizītei jābūt jau agrīnā vecumā, pirms gada vecuma. Tā paredzēta vairāk vecāku konsultācijai un informēšanai par pareizu zobu kopšanu un uztura īpatnībām. Bērnam ir svarīgi iepazīties arī ar esošo vidi un speciālistu, lai katra pusgada laikā vizīte būtu pozitīva. Zobārsti uzsver, ka, pareizi un uzcītīgi tīrot un kopjot zobus, tiem nav jābojājas un pie zobārsta nav jādodas vien tad, kad jau radušies bojājumi.
Zobārsts nav paredzēts tikai zobu urbšanai. Zobārstam ir svarīga loma arī zobu veselības ilglaicīgā saglabāšanā un zobu slimību profilaksē. Tāpēc ir svarīgi bērnu jau laikus vest pie speciālistiem, lai bērnam zobārsts saistītos ar patīkamām sajūtām, nevis tikai sāpoša zoba urbšanu.
ZINĀŠANAI
- Kopšanu prasa arī pats pirmais zobiņš – tas katru dienu rūpīgi jānotīra ar samitrinātu salveti vai marli.
- Nepieciešams apmeklēt zobārstu vai zobu higiēnistu 2x gadā.
- Kariess ir arī pavisam mazu bērnu problēma. Tā saucamais pudeļu kariess padarīs melnus un apdrupušus piena zobiņus arī divus un trīs gadus vecam bērnam, ļaujot cerēt vien uz ātru zobu maiņu. Pudeļu kariess ir sekas ilgstošai zīdīšanai no pudelītes, kurā ir sula vai kāds cits cukuru saturošs šķīdums
- Bērniem zobi ir jātīra 2x dienā ar bērna vecumam atbilstošu fluorīdus saturošu zobu pastu.
- Bērniem jātīra zobi ar mīkstu birsti un tā savlaicīgi jāmaina (reizi 3 mēnešos).
- Sekojiet, lai bērni nelietotu saldus ēdienus un dzērienus starp ēdienreizēm. Pēc to lietošanas zobi ir jāiztīra vai jāizskalo ar tīru ūdeni.
Veikt profilaktisku mutes skalošanu pēc medikamentu lietošanas (īpaši svarīgi to veikt pēc astmas medikamentu inhalācijām).
- Tīriet zobus kopā ar bērnu, lai iemācītu viņam pareizas zobu tīrīšanas iemaņas!
https://www.youtube.com/watch?v=Mfw477ZpUrY
https://www.youtube.com/watch?v=A8MO2T0mkak
Zobu tīrīšana
Zobu suka. Izvēlies bērniem paredzētu ar mazu galviņu un super mīkstiem sariem.
Zobu pasta. Galvenais, lai tās sastāvā ir fluorīds vismaz 1000 ppm. Ja kariesa risks ir ļoti augsts (neveselīgs uzturs, daudz saldumu ikdienā u.tml.), tad lūko zobu pastu ar fluoru līdz 1500 ppm. Bērnu zobu pastām gan nav pievienots tik daudz fluora, tāpēc jāpērk junioriem paredzētā. Lai kāda būtu zobu pasta, katrā tīrīšanas reizē vajadzīgs rīsa graudiņa daudzums.
Zobu diegs. Jā, arī pirmsskolas vecumā bērnam ir jādiego zobi, un tas jāsāk darīt tad, kad zobiņi jau ir cieši saspiesti. Var lietot jebkuru zobu diegu – gan parasto, ko uztin uz pirkstiem un diego, gan uz kātiņiem esošos. Šie pat ir ērtāk lietojami, jo vecākiem nav jāliek pirksti mutē un bērns parasti neiebilst pret diegošanu, jo viņam šķiet interesants tāds kātiņš ar galā novilktu zobu diegu.
https://www.youtube.com/watch?v=FSKlPLUAPwQ
Svarīgi!
Pavisam mazam bērnam zobiņus tīra pēc ēšanas, kad puncis ir pilns. Ja viņam gadīsies norīt kādu kriksīti zobu pastas, nekas slikts nenotiks.
https://mazacilts.lv/blogs/news/bernu-zobu-higiena-padomi-un-ieteikumi
https://www.youtube.com/watch?v=shxqDTNic7A
Vadlīnijas bērna vizītei pie zobārsta
12—24 mēnešu vecumā
Reizi pusgadā vai atbilstīgi bērna individuālajam kariesa riska statusam/uzņēmībai pret slimību atkārtot procedūras, kas veiktas 6—12 mēnešu vecumā.
Novērtēt barošanas atbilstību (pudele, krūts un slēgtās krūzītes) un sniegt ieteikumus.
Pārskatīt fluorīdu lietošanas statusu (ievērojot visus aprūpes faktorus, kas varētu ietekmēt sistēmisko fluorīdu lietošanu).
Vajadzības gadījumā ārīgi lietojamos fluorīdus izrakstīt ik pēc pusgada.
Vadlīnijas bērna vizītei pie zobārsta
2—6 gadu vecumā
Reizi pusgadā vai atbilstīgi bērna individuālajam kariesa riska statusam/uzņēmībai pret slimību atkārtot procedūras, kas iepriekš ir veiktas .Sniegt vecumam piemērotus norādījumus par mutes higiēnu.
Notīrīt un pulēt zobus.
Sniegt ieteikumus mutes—sejas traumu profilaksei (piemēram, sportot – aizsarg kapes).
Novērtēt sakodienu un to ārstēt vai nosūtīt pie ortodonta.
Mutes slimību, traumu vai nepareizu ieradumu gadījumā nodrošināt nepieciešamo ārstēšanu vai nosūtīt pie speciālista.
Attiecināmā gadījumā novērtēt runas un valodas attīstību un nosūtīt pie speciālista
Mutes veselības riska faktori
- slikta mutes higiēna ,
- nepietiekama fluorīdu lietošana,
ogļhidrātu lietošanas kultūra — ogļhidrātu daudzums, biežums un sastāvs, pārmērīgs cukura patēriņš, / Veselīgam uzturamir nepieciešami ogļhidrāti no pareizajiem avotiem. Tie ir nepārstrādāti vai minimāli apstrādāti graudi, dārzeņi, augļi un pupiņas. Tie veicina labu veselību, nodrošinot vitamīnus, minerālvielas, šķiedrvielas. Top 3 neveselīgo ogļhidrātu avoti : konfektes, limonādi, baltie milti./
- siekalu daudzums, sastāvs un plūsma,
- lakto baktēriju daudzums, / pienskābie produkti. Resnajā zarnā un tievo zarnu lejasdaļā mājo galvenokārt divu veidu veselībai vēlami mikroorganismi: pienskābās jeb lakto baktērijas un bifidobaktērijas, kuras kopumā dēvē par probiotikām. Tās ne tikai ietekmē gremošanas orgānu darbību, bet arī samazina risku saslimt/
- nepilnīgi ēšanas paradumi — nepietiekams ūdens, dārzeņu, augļu patēriņš, šķiedrvielu deficīts u.c.,
- sakodiena patoloģijas.
Ja nākas zaudēt zobiņus vēl pirms to izkrišanas, tas rada izmaiņas arī sejas izskatā, neļauj pareizi izrunāt vārdus, turklāt var būt traucēta žokļa un kaula zobu pareiza augšana.
Bērnudārza vecumā sākas ballītes, našķošanās, un ne vienmēr šie gardumi ņemti no veselīgāko saraksta. Protams, laiku pa laikam našķoties vajag, tāpēc iemāciet bērnam to darīt pareizi. Tas nozīmē ēst saldumus uzreiz pēc pamat ēdienreizes, kuras laikā mutē jau izveidojusies zobu emalju bojājošā skābe
Tāpat vērts padomāt par našķu dienas ieviešanu ģimenē – vienreiz nedēļā ļaut vaļu bērnam un arī sev un bez sirdsapziņas pārmetumiem pieēsties to, ko sirds kāro, visās pārējās dienās gan iedodot tikai pa mazam našķītim.
Sūkājamiem našķiem – nē!
Izvēloties končas vai kādus citus našķus, lūko tādus, kas ātri kūst – zefīri, šokolāde u.tml. Svarīgi, lai cukurs mutē pazūd tikpat ātri, cik uzradies, tāpēc ledenes un karameles pieskaitāmas pie vissliktākajām konfektēm.
Tēju un sulu vietā ūdens
Lai gan veikalos pieejams plašs tieši bērniem paredzēto tēju un sulu klāsts, lielākoties tās visas satur ļoti, ļoti daudz cukura, un bieži vecāki to neprot saskatīt uz etiķetes. Tie ir slēptie cukuri, kuru nosaukums beidzas ar izskaņu -oze – saharoze, maltoze utt. Arī saldinātos pienus ieteicams neizvēlēties – lielā cukura daudzuma sastāvā dēļ, lai bērniem tāds piens vispār garšotu.
Vislabāk, ja bērns lielākoties dzer ūdeni, īpaši pēc ēdienreizēm, kad vajadzētu notīrīt zobus. Ūdens padzeršana arī, piemēram, izkausēs starp zobiem palikušo šokolādi, ja tāda ēsta.
Kaitīgie ieradumi
Jā, bērnudārzniekiem tādi mēdz, un visai bieži – lūpu košļāšana, mēles grūšana, zobu griešana, nespēja atteikties no knupīša… Tas viss pieskaitāms pie bērna kaitīgajiem ieradumiem.
Knupītis.
Ir normāli, ka bērns vēlas knupīti, jo zīšana nomierina, rada drošības izjūtu. Zobārsti neiebilst pret tā biežu lietošanu līdz divu gadu vecumam un tikai iemigšanas brīdī – vēlākais, līdz četriem gadiem, ja nav sākušās kādas problēmas ar sakodienu. Knupītis ietekmē žokļa augšanu, tā formu, zobu novietojumu – pārlieku ilgi lietojot māneklīti, var veidoties vaļējs sakodiens.
Īkšķa sūkāšana. Arī šis ieradums veicina vaļēja sakodiena jeb spraugas veidošanos zobos.
Lūpu košļāšana, nagu graušana un citi.
Šādiem ieradumiem pamatā visbiežāk ir kāds emocionāls iemesls. Vispirms jāsaprot, kāds tieši, un jāatrisina tas, un tikai pēc tam var sākt centienus izskaust pašu kaitīgo ieradumu. Piemēram, lūpu košļāšana ietekmē sejas muskulatūras attīstību, jo bērns visu laiku nepareizi kustina mutīti.
Par bērnu zobiem ir atbildīgi tikai vecāki!
https://www.spkc.gov.lv/lv/informativi-izdevumi-mutes-dobuma-un-zobu-veseliba
https://tirizobi.lv/zobu-tirisanas-algoritms
https://tirizobi.lv/valsts-apmaksatie-zobarstniecibas-pakalpojumi
https://tirizobi.lv/kapec-bojajas-zobi
https://tirizobi.lv/partikas-ietekme-uz-zobiem
https://tirizobi.lv/zobiem-kaitigi-ieradumi
https://tirizobi.lv/zobu-kopsana